Rząd USA ukarał firmę PayPal

Rząd Stanów Zjednoczonych nakazał zapłacić firmie PayPal 7 700 000 dolarów grzywny za umożliwianie nielegalnych płatności do Iranu, Kuby oraz Sudanu. Dokonujące tego typu operacji firma PayPal została oskarżona za naruszenie sankcji związanej z przepływem środków z tymi krajami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że okres w którym te transakcje były przeprowadzane sprzyjał wspieraniu organizacji terrorystycznych oraz mógł przyczynić się do rozwoju prac nad bronią masowego rażenia.

Jeną z takich transakcji było przelanie dużej kwoty za pomocą platformy PayPal do Kursada Zafer, osoby, która od 2009 roku jest wiązana z uczestnictwem w wielu programach nielegalnej produkcji broni masowego rażenia. Firma PayPal jest podejrzana o dokonanie aż 136 transakcji na konto wymienionego człowieka. Co ciekawe, konto zostało założone na prawdziwe, nie fikcyjne dane. Ponadto realizowane były płatności za towary i usługi z Kuby oraz Sudanu, które również wpisują się w sankcje. PayPal wydał oświadczenie dotyczące tej sprawy, mowa w nim o problemach jakie niosą tego typu transakcje oraz wyjaśniane zostały kwestie techniczne. System realizujący płatności w firmie PayPal został już zmodernizowany, nie ma możliwości przelewów do krajów, które rząd Stanów Zjednoczonych sankcjonuje.

Sprawa dotyczy płatności realizowanych w latach 2009 – 2013, według PayPal była możliwość odwołania się od tej kary, ale postanowiono ją zapłacić. Firma PayPal nie potwierdza ani nie zaprzecza, że pomogła przy realizacji planów nielegalnej broni masowego rażenia.