Ustawa hazardowa idzie pod lupę polityków

Mamy dla was dobre wiadomości – w końcu ruszyły prace nad nową ustawą hazardową, która ma znieść bezsensowne przepisy zawarte w obecnej ustawie, szeroko krytykowanej przez Komisję Europejską oraz operatorów kasyn online! W tym tygodniu projekt ustawy trafił do Komisji Europejskiej, żeby pozbyć się wszelkich lapsusów prawnych, które mogą kolidować z prawem unijnym.

Komisja Europejska już rok temu alarmowała, że polska ustawa hazardowa nie jest zgodna z ustawami Unii Europejskimi, Polsce groziły gigantyczne kary finansowe. Poprzednia ustawa została napisana byle jak, wielu obserwatorów i prawników komentowało ustawę hazardową jako pisaną pod konkretne firmy. Obecnie tylko czterech operatorów posiada licencje na zakłady internetowe, niestety są to wyłącznie operatorzy zakładów bukmacherskich, którzy nie są zainteresowani prowadzeniem kasyna internetowego. Główne zarzuty Komisji Europejskiej to świadome ograniczanie konkurencji oraz utrudnianie dostępu do usług na terenie wspólnoty. Powodów podjęcia prac nad nową ustawą jest klika. Pierwszym są oczywiście pieniądze – rząd po prostu traci wpływy do budżetu oraz perspektywa sankcji finansowych, które mogą zaboleć. Druga sprawa do zbliżające się wybory prezydenckie – prezydent ma marginalny wpływ na ustawę hazardową, ale każda droga do budowania poparcia w nadchodzących wyborach jest dla sztabu wyborczego dobra.

Cieszymy się, że w końcu coś zaczyna się dziać. Ustawa była od samego początku kontrowersyjna i skutecznie odstraszyła wielu inwestorów z naszego rynku. Żałujemy tylko, że nasi rządzący podejmują tak ważne ustawy, aby zbudować poparcie na nadchodzące wybory.