Litwa ureguluje kwestię hazardu online

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Litwa postanowiła dołączyć do krajów, które regulują zakłady w internecie. Był to jeden z dwóch krajów unijnych, które nie uregulowały tego typu rozrywki – na placu boju pozostała jeszcze Holandia.

Motywacją dla uregulowania hazardu były wytyczne Unii Europejskiej, która wymagała stosownych regulacji – nie wprowadzenie ich spowodowałoby dotkliwe dla Litwy kary finansowe. Prezydent, który złożył podpis pod ustawą, uważa że to bardzo dobre działanie zapewniające bezpieczeństwo obywatelom Litwy przed nieuczciwymi operatorami. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie licencji na przeprowadzanie zakładów – wymogi licencyjne są na stosunkowo niskim poziomie, więc wielu operatorów będzie się o nie starać. W chwili obecnej ustawa powędrowała do Komisji Europejskiej, która sprawdza zgodność nowych przepisów z prawem Unii Europejskiej.

Nie zostaną zmienione stawki podatkowe, a korzystanie czy też oferowanie usług nielicencjonowanych będzie karane z urzędu. Ponadto promowanie stron oferujących zakłady, a nie posiadające uprawnień na ich przeprowadzanie również będzie karane.